MAKALELERİMİZ

İMAR BARIŞI NEDİR

İmar barışı nedir ? İmar affı nedir ? İskan nedir ? İmar barışı yaptırmalımıyım ? İmar barışı yaptırmazsam ne olur? İmar affından kimler faydalanabiliyor ? İmar barışı kat mülkiyeti nedir ? İmar affında istenilen belgeler hangileri ? Kat mülkiyetinde istenilen evraklar nedir ? Kat mülkiyetine hangi yapılar geçemez ?

Bugün sizlerle yukarıda belirtmiş olduğumuz ‘İmar barışı‘ mevzuatı nedir ne zaman başladı ne zaman son buluyor halk arasında imar affı diye bilinen ama aslında geçici süreli olarak bazı kalıcı hakları sağlayan imar barışı yada imar affı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İmar barışı belirttiğim üzere geçici bir maddeye dayanan aslında imara usulüne aykırı olan yapıların bu geçici madde sayesinde legalleştirmeye devlet tarafından ve bankalar tarafından değer görmesini sağlamaktadır.  İmar barışı yada İmar affı bazı aşamalardan oluşmaktadır bunları ilk etapta iki dala ayırarak birincisi İmar barışı ile elde edilen Yapı kayıt belgesi’ni alma aşamasıdır Yapı kayıt belgesi aslında iskan belgesi niteliği özellikleri taşımaktadır. Bu belge sayesinde vatandaşların İmar barışı imar affı sayesinde kazandığı hakları mevcutur.Bu haklardan bazıları , halen oturdukları yapıda süzme sayaç kullanan vatandaşlar bu YAPI KAYIT BELGESİ sayesinde sayaçlarını ayırabilecekler. YAPI KAYIT BELGESİ’nin kazanımlarından bir diğeri elektirik , doğalgaz gibi diğer unsurlarında birlikte kullanıldığı yahut bağlatılamadığı yerlerde bu sorunlar İmar barışı yada İmar affı sürecinde Yapı kayıt belgesi ile çözülmektedir.

Yapı kayıt belgesinin kazanımlarından bir diğeri ise İmar barışı sürecinin bize sunmuş olduğu 2. Aşama olan kat mülkiyeti’ne geçiş aşamasıdır.İmar affı sayesinde tek tapu üzerinde birden fazla daire varsa,arsa hisseli yeriniz varsa, halk tarafından kat mülkiyeti olarak sanılan ama aslen kat mülkiyeti olmayan hatta imar barışı süreci sonrasında farkedilen kat irtifakı sorunu ve bu sorunda imar barışı süreciyle birlikte ortadan kalkmaktadır. Kat mülkiyeti’nin kazanımları aslen vatandaşın lehine olmaktadır.Ödenilen cüzi miktar sayılabilecek ki bu cüzi söylemim kazandırdığının yanındaki ufak kalması hasebiyledir. Bu yazımızda imar barışının halk arasında imar affı olarak bilinen sürecin kısaca 2 aşamadan oluştuğunu anlatmaya çalıtım.Bu sürecin detaylarını tek tek karşılaşılan problemleri tapu aşamasında ,Kat mülkiyeti aşamasında ,yapı kayıt belgesi aşamasında yaşanılan sorunları ve bu sorunlara bizim çözüm önerilerimizi tek tek paylaşacağım. İmar barışı sürecinde karşılaştığımız ki imar affı başlangıcı ile birlikte firma olarak İstanbul genelinde hemen hemen her ilçede hatta bazı ilçeleri mahalle mahalle kapı kapı gezerek süreç noktasında bilgilendirmeye Katmülkiyetinde yardımcı olmaya çalıştık. Söylediğim gibi bu süreçten edindiğimiz imar barışı ve imar affı hakkında hem halk ile olan diyaloglarımızı,hem devlet dairelerinde , belediyelerde yaşadığımız sıkıntıları, insanların yetkili kişilerin dahil olmak üzere kafalarının çok karışık olduklarını,imar barışı sürecinin aslında nekadar önemli bir süreç olduğunu,imar affı sayesinde kazanılan kat mülkiyeti hakkı ile kat mülkiyet tapusu almanın vatandaşlara daire sahiplerine mülk sahiplerine maddi açıdan ciddi kazanımlar sağladığını tek tek başlıklar halinde elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalışacağım.

                                                                                                                                                                          MEHMET HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                              2018

İMAR BARIŞI HAKKINDA

    İmar Barışı, İmar affı,İskan,Yapı kayıt belgesi , Kat mülkiyeti , Zemin tespit, Röperli kroki, İmar barışı’nın kazandırdığı haklar, İmar affı’ndan faydalanamayan yapılar,Hazine arazisi üzerindeki yapılar, Villa’lar,Fabrika ve sanayi yapıları,İmar barışında istenilen evraklar,İmar barışı kat mülkiyetine geçişte yaşanılan problemler,İmar affı’ına katılmak istemeyen bina sakinleri ,İmar barışı sürecinde yaşanılan tüm sorunlar ve çözümleri hakkında yayımlanan yazılarımı okumanızı tavsiye ederiz…

    İmar barışı hakkında başlangıç yazımızı ‘İmar Barışı Nedir’ başlığımızın altında bulabilirsiniz.İmar Barışı Nedir başlıklı yazımızda genel hatlarıyla İmar Affı’nın ne olduğunu aşamalarından kısaca bahsettik.Bu yazımızda detaylara inerek İmar Barışı’nın kazandırdığı hakları açacağız.

    Öncelikle İmar Barışı dediğim gibi 2 ana aşamadan oluşmaktadır ve bu aşamalara kısaca YKB (YAPI KAYIT BELGESİ) aşaması ve KAT MÜLKİYETİ  aşaması diyeceğim.

YKB (Yapı Kayıt Belgesi) ‘ nin kazanımlarından bahsetmiştim kısaca tekrarlamak gerekirse bu belge ile ayrı olmayan su,elektrik,doğalgaz sayaçlarınızı ayırabiliyorsunuz ve Yapı kayıt belgesi ile binanızın varsa yıkım kararını düşürebiliyorsunuz.Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi bu belge aslında binanıza iskanlı bir bina  niteliği kazandırmakta. Bu aşamada karşınıza çıkabilecek sorunlardan bu sorunların çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım.

        Sıfırdan başlamak gerekirse benim 10 daire 5 katlı bir binada daire sahibi olduğumu düşünelim.Bu binada bir toplantı gerçekleştirdik ve bu toplantıda İmar barışı sürecine bazı malikler katılmak istemediklerini bazı malikler imar affı hakkında tam olarak bilgi sahibi  olmadıklarını bazı malikler de İmar barışının ilk süreci olan YKB belgesi’ni almanın yeterli olacağını fakat KAT MÜLKİYETİ ‘ ne geçiş yapmak istemediklerini yahut bunlar için ödenecek tutarı bulamayacaklarını belirttiler.Öncelikle bu konuşmayı dahi yapmadan profesyonel mimarlık ofislerinden yada mimarlardan imar barışı hakkındaki detayları öğrenmek için davet edebilirsiniz ki biz KALİF MİMARLIK olarak bu bilgilendirme toplantılarını yapmaktayız.Bahsettiğim yapı üzerinde bu konuşma sonrasında İmar affına katılmak istediğini tüm maliklerin düşünerek yapılacak işlemleri ve yapılmasını bizim kesinlikle tavsiye ettiğimiz işlemlerden bahsedeceğim

Öncelikle Devlet tarafından bir fırsat olarak bizlere sunulan İmar barışı’na E-Devlet üzerinden tapu sahiplerinden herhangi birisi başvuru yapabilir.Bu başvuru İmar barışı başvuru sekmesinden yapılmaktadır ve istenilen detayların başvuru öncesinde toparlanması lazımdır. Bunlar şöyle ki ;Sokak Rayiç bedeli , Bina oturum alanı en büyük hata burada yapılmaktadır zaten çünkü devlet bu yapı kayıt belgesini aldıktan sonra belediyelere beyan etmemizi istemekte ve bu beyan neticesinde belediye çalışanları bizzat binamıza gelerek yaptığımız alan hesabının doğru olup olmadığını kontrol etmektedir.Bu şu demek oluyor yani dairelerinizi yahut binanızı büyük yada az ödeme yapmak için küçük göstermeniz sizin tamamen zararınıza olacak bir işlemdir profesyonel hizmet almanızı da bu nedenle tavsiye ediyoruz çünkü yanlış beyan neticesinde parasını yatırmış olduğunuz YKB iptal edilerek yatırdığınız para iade edilmeyecektir ve bütün sorumluluğu en başında işlemlere başlarken zaten kabul ediyorsunuz size E-Devlet üzerinden bu konu hakkında devlet uyarı yapmaktadır fakat vatandaşlarımız okumayı pek sevmedikleri için bu işinde çakallığı noktasında adım atmak istemektedir…Neyse devam etmek gerekirse binamızın oturum alanını ölçtükten sonra çıkmaları da dahil ederek binamızın brüt m2 sini çıkartıyoruz. Hazırlamamız gereken bir diğer evrakta beyan dökümünüzdür yahut tapu bilgileriniz güncelse (ki bizim karşılaştığımız problemlerdende büyük olarak biri parsel bilgilerinin değişmiş olduğu halde halen tapuları eski olan vatandaşlarımızda eski parsel bilgileri yazmasıdır) bu konuya da aman dikkat diyorum çünkü yanlış parsel üzerine ödeme yapmanızda yanlış beyan adı altında sizin sorumluluğunuzdadır. Sonuç olarak bunları hazırlayıp E-Devlet üzerinden İmar barışı sekmesinden sizde başvurunuzu yapabilirsiniz Ek olarak 2 Adet bina fotoğrafı gerekmektedir onuda hazır bulundurursanız sizin için yeterli olacaktır.. Bir Sonraki yazımızda İmar barışı başvuru sonrasını Yapı Kayıt Belgesi aşamasını neye göre fiyatlandırdıklarını anlatacağız Okumanızı Tavsiye ederim.

                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                             MEHMET HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                          2018   

İMAR AFFI YAPI KAYIT BELGESİ DETAYLARI

    İmar barışı nasıl yapılmalı , imar affında neden profesyonel kişilerden danışmanlık hizmeti alınmalı, İmar barışı’ndan kazanımlarımız kaybettiklerimiz,İmar barışı hakkında tüm bilinmeyenler,İmar barışı son durum ,İmar barışı hesaplama , İmar barışı hakkında her şey….

    Bir önceki İmar Barışı Hakkında başlıklı yazımızda giriş yaptığımız İmar Barışı ilk aşama olan YKB  diye kısalttığımız YAPI KAYIT BELGESİ ‘ ni dahada detaylandıracağız…

Verdiğimiz örnek üzerinden devam etmek gerekirse 10 daire 5 kat olan bu binamızda YKB başvurusu için gerekli tüm evrakları toplayıp e-devlet kapısı üzerinden İmar barışı başvuru sayfasından başvuru yapmaya hazırız ve bu sayfanın bize yönelttiği sorular ve anlamları…

1-) Binamızın kaç katlı olduğunu bize sormaktadır öncelikle buna şöyle bir açıklık getirelim kullanmasanız da daire mevcut olmasa da bodrumlarınız kat olarak sayılmaktadır ve kesinlikle işin çakallık boyutuna gitmeden ne ise o katı yazın belki 3-5 lira kar ediyor olarak gözükse dahi bir önceki yazıda bahsettiğim gibi kontrole geldiklerinde belgeniz iptal durumuna kadar gider..

2-)Binamızın bulunduğu sokağın rayiç bedeli.Bu bedel sokağın rayiç bedelidir bu bedelle dairenizin rayiç bedelini karıştırmayın bilmiyorsanız internetten belediyelerin sayfalarında e-devlet kapısından yahut belediyeye gidip beyan dökümü alırsanız o beyan döküm kağıdında yazmaktadır.

3-)Arsa m2’niz burdada şöyle bir sıkıntı durumu olmakta bazı yerlerde ki bunları detaylandıracağız parselizasyon yapılmamış oluyor veya bir parsel üzerinde birden fazla bina bulunuyor site tarzı yerler içinde geçerli bu durumda hisse dağılımı üzerinden arsayı bölerek m2’nizi girmeniz gerekiyor yani bu şu demek 1000 m2 arsa üzerinde 2 eş paya sahip bina var ise 2 bina ayrı ayrı başvurularında 500m2 olarak girecekler bu kısıma.

4-)Bina m2’niz bu çok önemli burayı çok dikkatli doldurun tabii sizden tam milimetrik olarak hesaplamanızı devlet dahi beklemiyor fakat 500 m2 olan binanızı 300 m2 400 m2 gösterirseniz belgeniz iptal olabilir yahutta üzerini ödemek durumunda tekrar kalırsınız ve dolaylı yoldan süreç uzamış olur gerek yok böyle durumların vuku bulmasına sonuçta İmar barışı süreci bizim için.

5-)Bağımsız bölüm sayısı Burada birkaç kombinasyon olabilme durumu söz konusu öncelikle yapınızın örnekte belirttiğim yapının tamamı konut olarak düşündük fakat ticari + konut karma yapılı olan binalarda durum biraz daha farklı onu detaylandıracağım. Ama önemli olan durum resmiyette kaç bağımsız bölüm bulunduğunu değil şuan kaç farklı bağımsız bölüm bulunduğunu yazmanız.

Bu ana soruları cevaplamanız ve onaylamanız sonrasında devlet tarafından telefonunuza sms yolu ile ödemeniz gereken rakam ile birlikte numaranız gelmektedir bu başvuru numaranız ile devlet bankalarında yahut çoğu özel bankalarda da ptt dahil olmak üzere İmar barışı ödemesi yapmak istiyoruz diye giderseniz tüm binanın ödemesini tek elden yaparak bu belgenin sahibi olabilirsiniz.

Bundan sonraki yazılarımda dahada detay soruları cevaplayacağım.

                                                                                                                                                                 MEHMET HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                        2018

YAPI KAYIT BELGESİ ÖDEME

İMAR BARIŞI , İMAR AFFI , YAPI KAYIT BELGESİ , İMAR BARIŞI MÜRACAT,İMAR AFFI NEDİR, İMAR BARIŞI NEDİR , KAT MÜLKİYETİNE NASIL GEÇERİM , KAT MÜLKİYETİNE GEÇMELİMİYİM, İMAR BARIŞI YAPTIRMAZSAM NE OLUR, KOMŞUM İMAR BARIŞI SÜRECİNE KATILMAK İSTEMİYOR NE YAPMALIYIM, İMAR AFFI İLE KAZANILAN HAKLAR, İMAR BARIŞI NEZAMAN BİTİYOR, İMAR BARIŞI SON ÖDEME TARİHİ ERTELENDİ Mİ , İMAR BARIŞI BAŞVURU TARİHİ TEKRAR ERTELENEBİLİR Mİ, İMAR BARIŞI SÜRECİNDE PROFESYONEL DESTEK ALMALIMIYIM, İMAR AFFI SÜRECİNDE MİMARİ PROJE NEDİR, RÖLÖVE NEDİR , RÖLÖVE PROJESİNİ KİM ÇİZER,

Evet yukarıda belirttiğim gibi insanların kafalarında hala soru işaretleri mevcut. İmar barışı süreci bitmeye yakın uzatıldığı halde halen Yapı kayıt belgesi alamayan binalar kat mülkiyetine geçmemiş daireler mevcut. Az önce belirttiğim gibi Yapı kayıt belgesi bina  için alınan bir belgedir ve bu binanın bi hak belgesidir insanların kafaları ödeme noktasında oldukça fazla karışık ve buna farklı cevaplar veren imar barışı irtibat büroları var. Bizim dahi sorunlar yaşadığımız gidince cevap alamadığımız imar barışı ofisleri yahutta her masadan her bürodan farklı cevaplar aldığımız zamanlarımız oldu. Kaldı ki bizler mimarlık eğitimimizi tamamlamış sektörde uzun yıllar boyu hizmetlerde bulunmuş insanlar olarak bu imar barışı sürecini anlamakta güçlük çektik. Uzun çabalarımız sonucu imar affı ile alakalı edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmaktayım.’imar barışı nedir’ ‘imar barışı detaylar’ gibi daha önce yayımladığım yazılarımı okumanızı tafsiye ederim o yazılar imar barışı hakkında ön bilgilendirme olarak yazıldı. Fakat bundan sonra imar barışının hem tüm detaylarına girerek sizleri sizden biri olarak aydınlatmaya çalışacağım. İmar affı’nda şimdiki konumuz ödeme yöntemleri hakkında olacak. Öncelikle şunu bir açıklığa kavuşturmamız gerekiyor.Yapı kayıt belgesi binaya bakınız dairelere demiyorum binanın bütününe verilen bir belgedir ve binanız bu belge sayesinde haklar kazanmaktadır. Bu yüzdendir ki ödeme yapılırken mesela 10 daireli bir yerde bulunan 150m2 dairelerin yanısıra 75m2 dairelerde bu Yapı kayıt belgesi’ne aynı miktarı ödemeleri gerekmektedir. Çok basit bir örnekle işi size özetleyeceğim bir mağazaya gidip bir gömlek almak istediğiniz zaman xxl beden gömlek ile xs beden gömleğin fiyatı değişiyor mu? Tabiki de hayır. Öyle düşünmenizde fayda var yani Yapı kayıt belgesi ile kazandığınız haklar aynı olduğu için dairenizin büyüklüğü imar barışı sürecinin ilk aşaması için bir önem teşkil etmemektedir. İmar barışı yasasınca misalen 10.000 tl ödeme çıkan 5 daireli bir bina için her dairenin devlet nazarında 2.000 tl ödemesi gerekmektedir ve hatta imar barışı ödemesini tek el ile yapacağınız için o bile çok önemli değil devletin sadece bölme şekli böyledir.Ancak İmar barışı sürecinde bizim siz değerli tapu sahiplerine bazı nacizane önerilerimiz tafsiyelerimiz olacaktır. İmar affı sürecini kaçırmamanız ve zorlukları çabucak aşmanız için işi inata bindirmenin bir manası olmayacaktır. Devlet nezninde imar barışı yapı kayıt belgesi için ödeme yapmayan vatandaşlara sonrasında mahkeme yoluna gidilerek yapılan ödeme geri talep edilerek alınabilmekte. İmar barışı yapalım derken komşu ilişkilerinde kavgaya küsme yoluna gidilmemelidir önemli olan baki kalacak olan insan ilişkileridir. Bunları herkesin bilmesine rağmen anlaşma noktasında imar barışı süreci başladığı günden bu güne halen malikler arasında anlaşamama zorlaştırma durumları söz konusudur. Kısacası tekrarlamak gerekirse imar barışı’nın ilk ayağını ödeyerek binanın hakkını alabilirsiniz. 20 – 50 -100 farketmez kaç daire olursa olsun bir kişi iskansız bir binada tüm parayı ödeyerek izin almaksızın yapı kayıt belgesini alabilir. Fakat bu işlemlerde asıl amacınız kat mülkiyetine geçiş yaparak tapunuza değer katmak ise 2. Aşamada gereken muvafakat için herkese danışılması gerekmektedir.

                                                                                                                                                                   MEHMET HACIOSMANOĞLU 

YKB TEKLİ BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ ?

İMAR BARIŞI nedir? İmar barışından kimler faydalanabilir kimler faydalanamaz? İmar affı diye bilinen süreç ne zaman başladı ne zaman bitiyor ? İmar barışı yaptırmalımıyım ne kadar öderim ? İmar barışından karım ne olacak ? İmar affının maliyeti ne kadar olacak ? Kat mülkiyeti nedir ? Kat mülkiyeti için gereken evraklar ? Tapumu ayırabilecek miyim ?

Daha önceki yazılarımızdan bu yana İmar barışı hakkında yavaş yavaş detaylara iniyorum. İmar barışı İmar affı denilen bu süreçte tek tek konu konu işleyeceğimiz başlıklardan şimdiki başlığımız ilk aşama olan Yapı kayıt belgesi’ni almamız için iskansız binada nasıl bir yol çizip , iskanlı binada nasıl bir yol çizeceğimiz. İmar barışından faydalana bilmemiz için eğer ki iskansız bir binada oturuyorsak öncelikle tüm bina ile görüşmelerimizi sağlayıp daya önceki imar barışı nedir , imar affı hakkında gibi yazılarımızdan bu ilk kısımın detaylarına bakabilirsiniz fakat şu anki tekli başvuru yapılabilir mi sorusunun cevabı ise bu yazımda.

İmar affı sürecine katılmak isteyen tüm malikler binalarının iskansız olup olmadığını bilmelidir.Çoğu vatandaşımız kat irtifakı ile kat mülkiyetini karıştırıp satın aldıkları dairelerinin iskanlı olduğunu sanmaktadır. İmar barışı süreci bu bağlamda çoğu daire sahibinin dairelerinin kat mülkiyetli olmadığını iskanlı sandıkları binalarının iskansız olduğunu anladı. İmar barışı süreci dışında imar affından önce daire satmak isteyen malikler kredi çıkmama yahut az çıkma durumundan da anlayabiliyorlardı fakat aldıkları daireyi satmak istemeyen yahut şu sürece kadar ki kısımda satmayan daire sahipleri iskanlı olarak sanmaya devam ettiler. İmar barışı açıklanınca komşularından vs. Duydularıyla şaşırdılar fakat şu bir gerçek ki imar barışı sürecinin son aşaması olan kat mülkiyetini aldıktan sonra dairelerinin bankaların dahi nezninde değer kazanacağı ve kolay satışı sağlanacağı hakkını elde etme şansına ve daire alırken hisse dağılımına ve iskan durumuna daha dikkat etmeleri gereğine fark ettiler. İmar barışı sürecinin ilk aşaması olan YKB’ başvurusu bir çok kombinasyon şeklinde olmaktadır ve bunlardan en önemlisi İskanlı binada Tek daireye başvuru yapılabildiği. Bir diğeri ise İmar barışı Yapı kayıt belgesi aşamasında İskansız binada daire başına başvuru yapılamayıp tüm bina için başvuru yapılma zorunluluğudur. Fakat siz değerli maliklere tavsiyemiz öncelikle ne yapacağınız iyi bilmeleri. İmar barışı sürecinden faydalanırken Kat mülkiyetine geçiş yapacaklar mı yapacaklarsa İskanlı da olsa İskansız da olsa 2. Aşama için tapu tüm mülk sahiplerinden muvafakat istemekte. Çok önemli bir yazım olacak bu yazının akabinde paylaşılacak İmar barışı sürecinin en önemli yazısı olabilir. İmar barışına Kat mülkiyetine geçme niyeti ile yahut tapuları ayırma niyeti ile girecek olan tapu sahiplerinin kesinlikle okumaları gerekmektedir. İmar barışı sürecinin tüm detaylarını öğrenmek için KALİF MİMARLI’ğı takipte kalın…

 

 

                                                                                                                                                                MEHMET HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                                     2018

İMAR BARIŞI İSKANLI YAPI

İMAR BARIŞI NEDİR? NASIL YAPILIR ? HANGİ AŞAMALARDAN OLUŞUYOR ? İMAR BARIŞI SÜRECİ NE ZAMAN SONA ERİYOR ? İMAR BARIŞI ÖDEME SON TARİH NEDİR ? İMAR AFFI SÜRECİNDEN YARARLANAMAYAN YAPILAR ? İMAR BARIŞINDAN KİMLER YARARLANABİLİYOR ? İMAR BARIŞI ÖDEME HESAPLAMA.

     İmar barışı sürecinde rastlanabilecek tüm detayları konu konu işlemeye devam ediyoruz. İmar affı çıktığından beri bu süreci yakından takip ederek sizlerin imar barışı imar affı nasıl yapılır faydalabiliyormuyum gibi konularda aydınlatmak için elimizden geleni yapmaya gayret etmekteyiz. Bugün işleyeceğimiz konuda ise halk tarafından yanlış anlaşılan iskanlı yapı nedir iskansız yapı nedir iskansız yapı nasıl başvuru yarar daha önce anlatmıştık fakat şimdi, iskanlı olan yapıda başvuru süreci nasıl işliyor bu süreç ilerledikçe karşılaşılan sorunlar nelerdir onlardan bahsedeceğim.

     İmar barışı sürecinden yararlanmak isteyen maliklerin öncelikli olarak yapısının iskanlı olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Bu bilgiyi ilgili belediyelere giderek beyan dökümü isterseniz görebilirsiniz. Kat irtifaklı olan yerler iskanlı değildir. Yapınızın iskanlı olup olmadığını öğrendikten sonra eğer iskanlı ise şu yolları izlemenizi öneriyoruz.

     İmar affından faydalabilmek için ki şu soruyu sorabilirsiniz ‘ iskanlı yapıda neden imar affına başvurmalıyım’ imar affına başvurmanız için birçok neden olabilir yapınız iskanlıdır fakat da sonrasında usule uymayan birtakım eylemler sergilemiş olabilirsiniz. Yapınıza yıkım kararı gelmiş olabilir (Çatınızı kaldırmışsınızdır sadece size gelmiştir) bir çok nedenden dolayı imar affından faydalanmak isteyebilirsiniz. Bizim en çok karşılaştığımız iskanlı yapı olmasına rağmen imar barışı sürecinden faydalanmak isteyen şahıslar daha çok dubleks,ters dubleks gibi yapılarını sonradan farklı girişlerle ayırıp iki farklı daireyi tek tapu niteliği ile almış olmaları. Bu tek tapular muhakkaktır ki satışı zorlaştırdığı gibi yasalda değildir. Tapularınızı imar barışı sürecinde ayırabiliyorsunuz fakat bununda aşamaları bedelleri ve yapılma yolları vardır.

     İmar barışı sürecinde tapunuzu ayırmanın yahut başka nedenlerle imar barışına başvurup usule uygun olmayan fakat imar barışı süreciyle legal olarak tapunuza işleteceğiniz yerler için öncelikle şunu bilmelisiniz e-devlet üzerinden başvuru yaparken yapının tamamına değil konut bağımsız birim için başvuru seçeneğini seçmeniz. Tabi ben size öncelikle her türlü bütün maliklerle görüşmenizi onaylarını almanızı tavsiye etmekteyim çünkü ilk aşamada gerekmese de ikinci tapu aşamasında tüm maliklerin onayları muvafakatları gerekmektedir. İmar barışından faydalanabilir yapı kayıt belgenizi tek başınıza sadece dairenize çıkan tutarı ödeyerek alabilirsiniz. 2. Aşama olan tapu kısmında yine daireniz için tapunun istediği ; Röperli kroki , Mimari Rölöve projesi , Zemin tespit raporu gibi evrakları tamamlamanız gerekmektedir. İmar barışı sürecinin tamamı için her zaman öncelik bina sakinlerinin hepsinin onaylarını almaktır. Kesinlikle onların muvafakatları olmadan tapunuzu alamazsınız ve yapının tamamı için herkesin muvafakat vermesi gerekmektedir.

                                                                                                                                                              MEHMET  HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                                      2018    

İMAR AFFI TAPU İSTENİLEN EVRAKLAR

İMAR BARIŞI NEDİR? NASIL YAPILIR ? HANGİ AŞAMALARDAN OLUŞUYOR ? İMAR BARIŞI SÜRECİ NE ZAMAN SONA ERİYOR ? İMAR BARIŞI ÖDEME SON TARİH NEDİR ? İMAR AFFI SÜRECİNDEN YARARLANAMAYAN YAPILAR ? İMAR BARIŞINDAN KİMLER YARARLANABİLİYOR ? İMAR BARIŞI ÖDEME HESAPLAMA.İMAR BARIŞI TAPUNUN İSTEDİĞİ EVRAKLAR NELERDİR? TAPU ALABİLECEK MİYİM ? TAPU ALMAM İÇİN NE GEREKİYOR ? MUVAFAKAT SORUNUNU NASIL AŞARIM? MUVAFAKAT NEDİR? İSKANLI YAPI İMAR BARIŞI. İSKANSIZ YAPI İMAR BARIŞI. İMAR AFFI SÜREÇ YÖNETİMİ….

     İmar affı sürecinin 2. Kısmı olarak nitelendirdiğimiz tapu kısmında neler gerektiğini,imar barışı tapunun istediği evraklar nelerdir bunlardan bahsedeceğim.İmar affında tapu biz daire sahiplerinden bazı evrakları tamamlamamızı istiyor ki bu evraklardan bazılarını imar barışının en başında almakta fayda var, şunu kastetmekteyim imar barışı sürecinde özellikle belirtilen durum şudur ; şahıslar kendilerine ait olmayan yapılar adına başvuru yapamamaktadır. Bu şu demektir yani sizin binanız siz bilmeseniz dahi yan komşunun parseline taşmış olabilir ve siz bunu satışta vs fark edemezsiniz. Yapınız komşu parsele tecavüz durumunda ise yan parselde payı olan tüm maliklerden muvafakat gerekir tapuyu almanız için yani çözülemeyecek bir durum değil ama genel itibarıyla çözülmesi çok zor olan bir durumdur. İmar barışı’ndan faydalanmak için işe temiz başlayıp temiz birtirmek gerekmektedir. Bu yüzdendir ki profesyonel olan insanlardan firmalardan hizmet almalısınız çünkü bu gibi durumları baştan inceleyip ileri süreçlerde karşınıza ne geleceğini size söylemelidirler. İmar barışı dediğimiz zaman asıl istenilen durum çoğunluk itibarıyle tapudur tapu istediği evrakları tamamlamanız durumunda kat mülkiyetine geçiş için bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Röperli krokinizi en başında alıp taciz tecavüz durumlarına vakıf olduktan sonra bir mimarlık firması ile anlaşıp Yapınızın Mimari Rölöve projesini çizdirmeniz gerekmektedir. Nedir bu Mimari Rölöve projesi. Mimari rölöve projesi nasıl çizilir? Mimari rölöve projesi ile uygulama ruhsat projesinin farkları nelerdir kısaca bahsedeceğim. Rölöve projesi normal uygulama projesinden farklıdır. Uygulama projesi yapı daha yapılmadan önce çizilen bir proje çeşitidir ve bu proje kağıt üzerinde olduğu için uygulama sırasında kağıttaki gibi olmaz. İnşaat sürecinde olabilecek birsürü hatalar vardır. Duvar kaymış olabilir, merdiven değişmiş kovası oturtulamamış olabilir, kapı yönleri farklı olabilir, bazı duvarlar yıkılmış farklı yapılmış olabilir. Ki birebir aynı dahi olsa mimari rölöve projesi çizilmesi zorunludur ve uygulama ruhsat projeniz elinizde olsa dahi tekrar en baştan dairelerinizin tek tek duvar kapı pencere detayları çizilecektir. Bu normal bir durumdur kandırıldığınızı vs düşünmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir gelecek mimar arkadaşlar mesai harcadıkları gibi pc başındada bir okadar mesai harcayacaktır ve bu yüzden biz firmalar çizimler için bir fiyat belirlemekteyiz.. Son olarak istenilen diğer bir evrak Zemin tespit Raporu. Bu rapor mimari proje çiziminden sonra mimari proje ile birlikte verilerek proje doğruluğunu kontrol edecek rapordur. Yola terk yazısı. Bu terk raporunuda ilgili belediyeden temin edebilirsiniz bedeli karşılığında.

                                                                                                                                             MEHMET HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                    2018

İMAR AFFI TACİZ DURUMU NEDİR NASIL GİDERİLİR ?

İmar affı sürecine katılmayı düşünüp veya katılıp imar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle karşılaşmaya başladıkları problemlerin başında taciz tecavüz durumu vardır. Sizleri bu konuda aydınlatmak imar affı süreci henüz bitmemişken bu konuya açıklık getirmek isterim. İmar barışı mevzuatında belirtildiği üzere şahıslar sadece kendilerine ait olan yapılar için imar barışına başvurabilir ve bu imar affından ancak bu şekilde yararlanabilirler. İmar barışı yasası çıktığı günden bugüne kadar geçen süreçte en büyük sorunlardan biridir taciz durumu.Bazı vatandaşlarımızın devlet arazilerine doğrudan tacizleri bulunmaktadır.. Bazı vatandaşlarımız ise yan parsellere taşmış bulunmaktadır… İmar barışının bize verdiği imkanlardan sağlanamayacak olduğu anlamına gelmez bu durumda olan yerlerin sadece işlemler ve detaylar çoğalır… Devlet arazilerine taciz durumundan biraz bahsetmek gerekirse öncelikle hangi kuruma taciz olduğunu bilmek gerekmektedir.. Mevcut imar planında yeşil Alana çevrilmiş parseller yahut yol geçme durumlarında imar barışının bazı gidilebildiği yolları mevcuttur. İmar Affı dolayısı ile yola taciz durumunda tapunuzda şerh  düşülerek yinede tapu alabilmenize olanak sağlanmıştır bu demektir ki şuan binanız böyle tapunuzuda aldınız fakat yarın binanızın yıkımı durumunda (kentsel dönüşüm , doğal afet vs. ) binanızı aynı şekliyle yapmanıza izin verilmemektedir. Bu imar barışı mevzuatını iyice kavramanız gerekiyor. Peki yan parsele taciziniz var ise nasıl bir yolla imar barışından faydalana bilirsiniz oda şöyle oluyor yan parseliniz üzerinde hakkı olan ne kadar malik var ise bunların tamamının muvafakatları ile bahsettiğim gibi tapunuzu alabilirsiniz imar barışı mevuzusu aslında bir çok açıdan kolaylık sağlamanın yanında şahıslara kendi aralarında anlaşmaları koşulu getiriyor nasıl kendi binanızda imar affı ile kat mülkiyet tapusu alırken tüm maliklerin onayı gerekiyor muvafakatı gerekiyorsa durum benzer özelllikler göstermektedir..

 

                                                                                                                                                                       MEHMET HACIOSMANOĞLU

                                                                                                                                                                                                                 2018

MİMAR GÖZÜNDEN İMAR BARIŞI

Merhabalar

İmar barışıyla alakalı uzun süredir çıkan haberler ve tartışamalardan dolayı  bazı bilgileri vatandaşlar için netleştirmek istiyorum..

İmar barışı nedir? İmar barışını yaptırmalı mıyım? İnsanlar bu durumda neler yapıyor? Bu tip sorularınızı duyar gibiyim..Kalif mimarlık olarak bu konuda sizi aydınlatmak istiyoruz..öncelikle imar barışı nedir kavramıyla başlayalım..imar barışı devletin vatandaşla barışması adı altında kaçak yapılarınızın kayıt altına alınıp sorunsuz hale getirilmesidir.. Kalif mimarlık olarak İstanbulda ağırlıklı hizmet verdiğimiz için istanbulu ele alacağım..ve vereceğim örnekler genelde İstanbul için geçerlidir.. imar barışından faydalanmalımısınız? bu soru aslında ucu açık bir soru olarak nitelendiriyorum ben..çünkü yapıdan yapıya farklılık gösteren durumlar var.. mesela kentsel dönüşüme giren bir mahalledeyse yeriniz girmeniz pek mantıklı değil..çünkü orada kat mülkiyet tapunuz çok da önem arz etmiyor..unutmayalım imar barışında amacımız (eğer sürece dahil olacaksanız) kat mülkiyetine kadar gitmek olmalı..yıkım cezası almış yapılarda özellikle hayati önem taşıyor..peki kentsel dönüşüme giren yerde yıkım cezası almış bir yapı? Bu nasıl olmalı derseniz eğer burada eğer kiralama gibi bir amacınız varsa veya yapıyı satma gibi bir amacınız evet olabilir..yaptırılabilir..önemli bir not düşmek istiyorum..son gelen genelgeyle imar barışından bütün yapılar faydalanabilir..bazı önemli püf noktalar var sadece..mesela taciz durumları vb. gibi..bunların hepsini açıklamaya çalışacağım..eğer yapınızda imar barışı sürecine dahil olmak istemeyen varsa bu durumda neler yapılabilir?bu konuda çok sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi..binamızda bir kişi istemiyor..veya yarısı istiyor diğer yarısı istemiyor..şimdi kısaca açıklamak istersek eğer bu kentsel dönüşüm değil..imar barışı..yani kentsel dönüşümde bir bina çürük raporu alır ve yıkılır..burada %50 yi sağladığınız takdirde kanunen kimse size karşı duramaz..fakat imar barışı sürecinde durum böyle değil..%50 yeterli değil %100 muvafakat  gerekiyor..yani binadaki herhangi bir kişi istemezse kat mülkiyetine dönüş olmuyor..yapı kayıt belgesi için %100 e gerek duyulmuyor..bunu tek bir kişide bütün binadaki maliklerde ödeyebilir..mesela 10 dairelik bir binada yapı kayıt belgesi bedeli 10.000 tl olarak düşünelim..daire başına 1000 lira düşüyor..3 kişinin ödemediğini farz edelim..7 kişi 10.000 tl yi ödediği takdirde yapı kayıt belgesini alır..daha sonrasında hukuken parayı vermeyenler diğerlerine ödemek zorundadırlar..bunun için avukatlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz..ama komşunuzla kötü olmanızı da istemem.. Kalif mimarlık olarak bu tip durumlarda ücretsiz ara bulucuk hizmeti veriyoruz..diğer bir konuya gelirsek..tapu çeşitleri hayati önem taşıyor..sahip olduğumuz mülkün tapu çeşidi imar barışında hayati önem taşıyor..mesela kat mülkiyetli bir yerde aslında kimseye gerek duymadan bir çok işleminizi hallediyorsunuz..sadece noterde çıkartacakları vekalet ve muvafakatla birlikte yeni metrekareli tapuları çıkartılabiliyor..fakat kat irtifakı ve toprak tapulu yerler için aynı şey geçerli değil..çünkü herkes ortak sayılıyor..peki kat irtifakı ve toprak tapusu arasındaki farklar nelerdir? Kat irtifakı bir projedir..projenin tapuya bildirilmesi sonucunda sanki bina varmış gibi kat irtifaklı tapu senetleri alınabilir..kat irtifaklı tapu senedine göre alınan yapının tamamlanmamış olduğu baştan kabul edilmiştir.. ne zamanki kat mülkiyetine çevirme işlemi gerçekleşir o zaman yapının tamamlandığı kullanıma hazır olduğu anlaşılır..bu nedenle özellikle bankalar sigorta kurumları vb. kuruluşlar yapı kullanma izin belgesi yanında cins değişiklik işleminin yapılmış olmasını önemserler..kat irtifaklı bir yerin mesken olarak kullanılmaya başlamış olması onun sigorta açısından tamamlanmış bir bina olduğu anlamına gelmez..aslında imar barışına giren kişilerin çoğunluğu banka kredilerini önemsedikleri için giriyorlar..yani toprak tapulu bir yerin satışı maalesef daha zor oluyor..çünkü çoğu kişi daire alırken kredi desteği almak zorunda kalıyor..bu tip durumlarda toprak tapulu yerler kaliteli konumda olsalar bile çok zor satılıyorlar..fakat krediye uygunluk açısından düşünecek olursak toprak tapulu yerler için imar barışı kanser hastalığının tedavisi kadar değerli diyebilirim..çünkü bir daha böyle bir barışın ne zaman sağlanabileceğini bilemeyiz..bundan önceki affın Özal affı olduğunu düşünürsek ve aradaki 30 küsür seneyi hesaba katarsak sizde takdir edersiniz ki baya değerli bir barış..tabi biraz tuzlu..peki ücretlendirmeler neye göre oluyor?..efendim burada da çok büyük kafa karışıklığıyla karşı karşıya kalıyoruz..mesela kişi sadece arsa metrekaresinden hesaplandığını düşünüyor..veya her bölgenin sabit ücret ödediğini düşünüyor..imar barışında ücret hesaplanırken değişken çok fazla faktör olduğu göz ardı edilmemelidir..sadece arsa metrekareniz veya sokak rayiç değeriniz değil aynı zamanda bina metrekareniz ve binanızın yapı sınıfı da önem arz etmekte..bazı binalar sadece konuttan oluştuğu gibi bazı binalarda konut + ticariden oluşmakta..ve çıkan harç ücreti ticarilerde %5 konutlarda %3 şeklinde hesaplanır..köşe parsellerde yer alan yapılar için bina girişinin olduğu sok. veya cad. üzerinden rayiç bedel alınır..lütfen yapı kayıt belgesi hesaplaması yaparken bir mimarlık ofisinden veya çevre şehircilik il müdürlüğünün açmış olduğu imar barışı masalarından birinden yardım alın.. imar barışında bilmemiz gereken bir diğer hususta yapı kayıt belgesi bedelini yatırdıktan sonra bir kere daha tapu aşamasında aynı hesaba aynı ücreti yatırmanız gerektiğidir..yani yapı kayıt belgesi için bir daire 1000 tl ücret ödeyecekse eğer tapu aşamasında 1000 tl daha ödeme yapmak zorunda..aslında burada bütün binanın ödemesi gerekiyor..hissedarlardan biri ödemezse bu ücreti maalesef yeni tapu alınmıyor..onun ücretinin bir şekilde ödenmesi gerekiyor..yani aslında süreci kısaca bir örnekle özetleyecek olursak (sorunsuz bir örnek) istanbulun Beyoğlu ilçesinde 10 dairelik bir bina düşünün..burada 10 hissedar var..yapı kayıt belgesi bedeli olarak binaya çıkan ücret 100.000 tl kişi başı 10.000 tl düşüyor..bu binada herkes imar barışına girmek istiyor..yapılacak işlemler sırasıyla şöyle..ilk olarak bir mimarlık firmasıyla anlaşmak..bu hayati önem taşıyor çünkü kişilerin kendi başına yaptığı başvuru genelde hatalı oluyor..nasıl mı?mesela gerçekte 500 metrekarelik bir yer yanlış ölçülüp 20 metrekare eksik veya fazla yazılabiliyor yapı kayıt belgesine..bu tip durumlarda tapu aşamasında problemler çıkıyor..çünkü projedeki metrekareyle beyan edilen metrekare birbirini tutmuyor..ya borç çıkıyor yada alacaklı olunuyor..burada işlemler maalesef uzuyor..ve bir ayda bitirilecek süreç nerdeyse 4-5 ayda bitiyor..bu yüzden mimarlık hizmeti hayati önem taşıyor..mimarlık firmasıyla anlaşıldığı takdirde kat maliklerinden birinin e devletiyle yapı kayıt belgesi için tüm bina adına başvuru yapılır..yani bir binaya sadece bir tane başvuru yapılır..para o kişide toplanır ve bakanlığın ilgili hesabına yatırılır..daha sonrasında proje aşaması gerçekleşir..mimar burada diğer ekipleri ve kendi ekiplerini koordine eder..harita mühendisinin projeleri ve mimari proje hazır olduktan sonra ikinci aşama için süreç başlar..ilk başta herkes muavafakatname verir..daha sonrasında tapuya başvuru yapılır..ilgili tapu birimi tekrardan ücretin yatırılması gerektiğini söyler..yalnız bu işlem başvurudan sonra oluyor..yani tapudan haber beklemek gerekiyor..daha sonrasında bu ücretlerde yatırıldıktan sonra yeni tapunuz hazır hale gelmiş oluyor..bildiklerimi aktarmaya çalıştım..bu sürece gerçekten girmeyi düşünüyorsanız bizi arayın..ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanın..

 

                                                                                                                                                                                  HALUK DEĞİRMENCİ  

                                                                                                                                                                                                              2018